Wiceprzewodniczący PE Antonio Tajani apeluje do byłych państw postkomunistycznych

W rozmowie z niemiecką gazetą Frankfurter Zeitung wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani zwrócił się do byłych państw tzw. Bloku Wschodniego z apelem o solidarność w rozwiązywaniu kryzysu imigracyjnego. Była to odpowiedź na pytanie dziennikarza dotyczące sporu jaki Węgry prowadzą z Komisją Europejską przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości.

O samym sporze pisaliśmy już na naszych łamach. Wyjaśniając krótko, Węgrzy zakwestionowali przyjęty przez Komisję Europejską mechanizm relokacji uchodźców głównie z terenu Włoch i Grecji, który w opinii rządu Victora Orbana kłócił się z węgierską konstytucją i prawodawstwem Unii Europejskiej. Europejski Trybunał Sprawiedliwości węgierską skargę odrzucił.

Zdaniem wiceprzewodniczącego PE Antonio Tajaniego państwa byłego bloku komunistycznego, czyli również Węgry i Polska powinny w sposób szczególny wykazać się solidarne z pozostałymi członkami Unii Europejskiej. Wskazał on, iż ,,solidarność nie jest jednokierunkowa”, po czym przypomniał, że kraje te mogły usunąć resztki swojej komunistycznej przeszłości dzięki pomocy Unii Europejskiej. W dużej mierze zapewne chodziło mu o fundusze strukturalne.

Zdaniem polityka problem kryzysu imigracyjnego musi być rozwiązany w ramach wspólnego wysiłku całej wspólnoty europejskiej.

Tajani zapowiedział, że będzie ten problem omawiany również w ramach wewnętrznej debaty w Europejskiej Partii Ludowej, którą współtworzy obok CDU Angeli Merkel, polskich partii PO i PSL, również Fidesz Victora Orbana – Będziemy rozmawiać o tym również intensywnie z Orbanem – zapowiada Tajani.

Łukasz Religa

Fot: © European Union 2017 – Source : EP.