Węgierski rząd po wizycie Orbana w Polsce podkreśla kwestie imigrancką

W piątek oficjalną wizytę w Warszawie odbył premier Victor Orban. Najważniejszym punktem jego wizyty było spotkanie z polską premier Beatą Szydło. Oficjalny przekaz medialny kancelarii premiera Orbana skupia się na podkreślaniu słów szefowej polskiego rządu, w kwestii imigranckiej.

O wizycie premiera Węgier pisaliśmy już Orban w Polsce: Bez naszych państw Unia Europejska byłaby słabsza

Komunikat węgierskiego rządu po wizycie premiera Orbana w Polsce podkreśla, że w trakcie spotkania z premier Beatą Szydło podkreślono ,,wspólne stanowisko Warszawy i Budapesztu w tak kluczowych sprawach jak bezpieczeństwo i sposoby radzenia sobie z kryzysem imigranckim”. W dalszej części cytowana jest premie Szydło:

Przyjmujemy do wiadomości werdykty europejskich sądów, jednak główną wytyczną dla nas musi być bezpieczeństwo naszych obywateli.

Następnie cytowana jest polska premier, która powiedziała:

Obrana przez nasze rządy droga w kwestii nielegalnej imigracji okazała się słuszna

Komunikat węgierskiego rządu wskazuje również, że premier Polski bardzo pozytywnie oceniła przewodnictwo Węgier w Grupie Wyszehradzkiej. W komunikacie nie pojawiają się zbytnio nawiązania do kwestii gospodarczych i roli jaką odgrywają Polska i Węgry w Unii Europejskiej, o czym mówił na konferencji prasowej w Warszawie premier Orban.

Oficjalny komunikat węgierskiego rządu podkreśla również, że premier Orban spotkał się w Polsce także z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim, marszałkiem Sejmu RP Markiem Kuchcińskim oraz Prezydentem RP Andrzejem Dudą

Łukasz Religa

Fot: Balázs Szecsődi / Kormany.hu (strona węgierskiej Kancelarii Premiera)