Węgierski poseł w Trójmorzu widzi również Azerbejdżan i Gruzję

W ostatnim w tygodniu w Krynicy Zdrój, przy granicy polsko-słowackiej odbywało się coroczne Forum Ekonomiczne zorganizowane przez Instytut Wschodni. Jedna z ciekawszych debat dotyczyła inicjatywy Trójmorza, która zainaugurowana została kilka tygodni temu w Warszawie, w trakcie wizyty prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa.

W Krynicy gościem debaty był poseł Węgierskiego Zgromadzenia Narodowego János Latorcai. Po głosie przedstawicielki Gruzji, która wskazała zainteresowanie swojego kraju w inicjatywie Trójmoarza, poparł ją poseł Latorcai przyznając, że w ostatnim czasie rozmawiał z prezydentem Azerbejdżanu, który był zainteresowany również wejściem w skład tej inicjatywy.

Węgry z Azerbejdżanem łączą przede wszystkim interesy związane z dostawami gazu. Madziarzy zainteresowani są bowiem budową gazociągu przez Rumunię, który pozwoliłby im kupować azerski gaz. Realizacja tego celu pozwoliłaby również w przyszłości sprowadzać gaz z Azerbejdżanu, przez Węgry, do Polski. Dla Węgier oznaczałoby to uniezależnienie się zaś od gazu z Rosji. Dystrybucja gazu jest zaś jednym z kluczowych celów stojących u podstaw idei Trójmorza.

Łukasz Religa