Węgierska europosłanka niewpuszczona na Ukrainę

Krisztina Morvai jest chyba najbardziej aktywną posłanką do Parlamentu Europejskiego z Węgier. Mandat swój wywalczyła kandydując z listy Jobbiku. Kilka dni temu okazało się, że na terenie Ukrainy jest persona non grata.

Krisztina Morvai próbowała przekroczyć granicę węgiersko-ukraińską w miejscowości ,,Łużanka”. Funkcjonariusze Straży Granicznej uniemożliwili jej jednak wjazd na Zakarpacie, bowiem jak się okazało, do lipca 2019 roku decyzją ukraińskiej Służby Bezpieczeństwa nie jest osobą pożądaną w tym kraju. Oficjalnym powodem nałożenia na Morvai kary miały być odwiedziny w 2014 roku na terenie obszarów zarządzanych przez separatystów w obwodach donieckim i ługańskim. Morvai miała wyrażać tam poparcie dla przywódców zbuntowanych republik.

Europosłanka Krisztina Morvai krytycznie o obecnych władzach Ukrainy wypowiadała się również na forum Parlamentu Europejskiego, chociażby oczekując reakcji Komisji Europejskiej na łamanie praw mniejszości narodowych na Ukrainie, w tym węgierskiej na Zakarpaciu.

W ostatnim czasie relacje ukraińsko-węgierskie są szczególnie trudne. Nie tak dawno dość ostro o działaniach Ukrainy wymierzonych w mniejszości narodowe wypowiadali się również politycy rządu Victora Orbana.

Łukasz Religa

Fot: European Union 2017