W Bydgoszczy rozpoczęły się III Dni Węgierskie

W piątek w parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bydgoszczy rozpoczęły się III Dni Węgierskie organizowane przez Stowarzyszenie Dwie Korony. Pierwszego dnia odbyła się prelekcja filmu ,,Węgierski Korytarz: Warszawa 1944”.

Zanim jednak rozpoczęła się prelekcja odprawiono Mszę Świętą w łacińską w intencji Polski i Węgier, którą celebrował ks. Adam Różniakowski. W homilii kapłan wskazywał na zapisy w węgierskiej Konstytucji, które odwołują się z jednej strony do Boga, ale również dokument ten chroni rolę małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny.

 

Film dokumentalny ,,Węgierski Korytarz: Warszawa 1944” jest produkcją węgierską. Na zlecenie fundacji Niepodległa Rzeczypospolita Kampinowska opracowano również jego wersję polską. Wczorajszy pokaz był trzecim publicznym w Polsce – premiera odbyła się w maju w Muzeum Powstania Warszawskiego.

 

Opowiada on losach II Węgierskiego Korpusu Rezerwy, który w 1944 roku otrzymał zadanie odcięcia objętej powstaniem Warszawy. Węgrzy wyżej od zobowiązań wobec III Rzeszy postawili tysiącletnią przyjaźń z Polakami. Początkowo Węgrzy pomagali Armii Krajowej poprzez dostarczanie amunicji oraz wskazywanie bezpiecznych korytarzy do transportu zaopatrzenia. Węgierscy żołnierze jak się szacuje pomogli również uratować życie około 2 tys. cywilów. Z czasem współpraca z AK była coraz bardziej otwarta. W filmie wystąpili świadkowie tamtych wydarzeń.

Po projekcji filmu uczestnicy przyznali, że ten fragment historii polsko-węgierskiej nie był im znany.

W poniedziałek od godziny 19:00 odbędzie się jeszcze w Domu Parafialnym tradycyjna biesiada węgierska.

Portal Kujawski