Poważny zgrzyt ukraińsko-węgierski. Poszło o prawa mniejszości

Uchwalona przez ukraiński parlament ustawa prowadzić będzie do uniemożliwienia nauki w ojczystym języku przedstawicielom mniejszości narodowych. Protestują przeciwko tej decyzji ościenne państwa, najbardziej widoczny opór widoczny jest jednak wśród węgierskich polityków.

Największe siły polityczne na Węgrzech wspólnie wezwały prezydenta Ukrainy Petra Poroszenko do zawetowania tej ustawy. Wczoraj w budynku węgierskiego parlamentu premier Victor Orban spotkał się z prezesem Związku Kulturalnego Węgrów na Zakarpaciu László Brenzovicsem. Podczas spotkania zgodzono się, iż nowe ukraińskie prawodawstwo uniemożliwi nauczanie w języku węgierskim na Ukrainie. Dodatkowo podkreślono, że narusza ono ukraińską konstytucję oraz zobowiązania międzynarodowe tego kraju. Zaznaczono również, że ustawa ta będzie miała negatywny wpływ na stosunki węgiersko-ukraińskie.

Szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto z kolei zapowiedział, że Węgry zwrócą się o interwencje w tej sprawie do Sekretarza Generalnego OBWE oraz będą oczekiwały reakcji Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka oraz Sekretarza Generalnego Rady Europejskiej. Nowe węgierskie prawo Peter Szijjarto określił jako ,,haniebne”.

Łukasz Religa

Fot: Balázs Szecsődi/Prime Minister’s Press Office