Port Lotniczy w Budapeszcie się rozwija

Lotnisko w stolicy Węgier może poszczycić się jednym z szybszych wzrostów w Europie, jeżeli chodzi o liczbę obsługiwanych pasażerów. Średnio w miesiącu dynamika wzrostu wynosi 14% – przewiduje się, że rok 2017 Budapeszt zakończy w granicach około 13 mln pasażerów. Jeszcze lepsze perspektywy zapowiadają się zaś na rok przyszły.

Pod koniec sierpnia z Portu Lotniczego im. Ferenca Lista uruchomiono nowe połączenie do Petersburga, w tym roku węgierskie tanie linie lotnicze Wiz Air planują zaś uruchomienie kolejnego dla Budapesztu połączenia z Berlinem, zaś RyanAir z Valencią. Z Budapesztu możemy polecieć obecnie również chociażby do Dubaju czy Pekinu. Przełomowy ma być marzec przyszłego roku, w którym Polskie Linie Lotnicze LOT przywrócą Budapesztowi połączenie ze Stanami Zjednoczonymi, dokładniej Nowym Jorkiem i Chicago. Co ciekawe 3 dni później American Airlines planują również uruchomić stały lot do Filadelfii.

Nowych partnerów władze lotniska im. Ferenca Lista będą poszukiwać podczas forum lotniczego w Barcelonie.

W 2016 Port Lotniczy w Budapeszcie obsłużył prawie 11,5 mln pasażerów co dało dynamikę dodatnią na poziomie 11,1% w stosunku do roku 2015. Dla porównania Port Lotniczy im. Chopina w Warszawie w roku ubiegłym obsłużył niespełna 13 mln pasażerów. Bieżący rok zapewne będzie jeszcze lepszy, bowiem dynamika wzrostu w pierwszym kwartale przekroczyła 28%.

Łukasz Religa

Fot: CC BY 2.5 by József Süveg