Orban: Kraje Europy Środkowej są przyszłością kontynentu

1 września przypada Dzień Węgierskiego Szkolnictwa Wyższego w rocznice powstania Uniwersytetu w Peczu (piąte co do wielkości miasto na Węgrzech). Premier Victor Orban wyraził refleksję na temat przyszłości Europy, dla której zagrożenie stanowi demografia.

Zdaniem premiera Węgier utrzymujący się ujemny przyrost naturalny w Europie, w parze ze zintensyfikowaniem migracji doprowadzi do tego, że ,,Europa zniknie”.

Słowa te padły nie przez przypadek w Dniu Węgierskiego Szkolnictwa Wyższego. Premier wskazywał, że od dzisiejszych węgierskich studentów zależeć będzie przyszłość Węgier i Europy. Orban z uznaniem odnosił się do młodych Węgrów, którzy budują rodziny i wyżej stawiają wspólnotę narodową od multikulturalizmu i różnych ideologii. Premier Węgier w końcu wskazał, że to kraje Europy Środkowej mogą być przyszłością dla kontynentu.

W przemówieniu premier Victor Orban mówił również o wzrastających nakładach na szkolnictwo wyższe i zapowiedział kolejne podwyżki dla pracowników uczelni wyższych.

Łukasz Religa

Fot: Kormany