Jobbik zdobywa kolejnych partnerów w polskich związkach zawodowych

Polscy pracownicy sieci handlowej Tesco zrzeszeni w związku zawodowym Solidarność80 w ramię w ramię z węgierskim Jobbikiem będą zabiegać o realizację postulatów zawartych w inicjatywie ,,Unii Płac”. Głównym jej celem jest zrównanie poziomu wynagrodzeń w całej Unii Europejskiej. Pracownicy Tesco w Polsce chcą zatem zarabiać tak samo jak plasują się zarobki w tej sieci chociażby we Francji i Wielkiej Brytanii.

Na temat inicjatywy Jobbiku ,,Unii Płac” pisaliśmy już wielokrotnie. Można powiedzieć, że jest to główna inicjatywa międzynarodowa tej partii politycznej, która według ostatniego sondażu jest drugą siłą na Węgrzech. Naturalnym partnerem Jobbiku w Polsce jest Ruch Narodowy i Młodzież Wszechpolska, z którymi Węgrzy utrzymują kontakty od dłuższego czasu. W sprawie ,,Unii Płac” jednak działacze Jobbiku zbytniego zainteresowania u polskich narodowców nie znaleźli. Polski Ruch Narodowy do sprawy wynagrodzeń podchodzi bowiem bardziej wolnorynkowo oraz mają dystans do rozstrzygania tego typu spraw na forum Unii Europejskiej.

Od kilku tygodni Jobbik dogaduje się natomiast w sprawie ,,Unii Płac” ze związkiem zawodowym Solidarność 80. Kilka dni temu w Warszawie zorganizowano nawet wspólny event, mający promować ,,Unię Płac”.

Kilka milionów osób w Polsce oficjalnie zarabia na poziomie minimalnej krajowej. Mamy zatem do czynienia z faktycznym problemem – wskazuje węgierski poseł Adam Mirkóczki, który brał udział w wydareniu.

-Będziemy zachęcali młodych, którzy są w wieku produktywny i będą pracować przez kilka lat, żebyśmy zarabiali na poziomie krajów dawnej 15-tki – komentuje dla telewizji N1TV Marek Mnich, z Solidarności 80.

Materiał N1TV:

Łukasz Religa

Fot: wageunion.eu