Dlaczego Węgrzy chcą refundacji kosztów budowy płotu?

Ogrodzenie graniczne postawione przez węgierski rząd na granicy pomiędzy Węgrami i Serbią od samego początku wywoływało krytykę polityków unijnych, którzy zarzucali rządowi Victora Orbana brak empatii wobec uchodźców i imigrantów. Bowiem płot powstał w celu powstrzymania nielegalnej migracji. Spodziewać można się, że ze strony Komisji Europejskiej raczej nie pojawi się pozytywna odpowiedź na to oczekiwanie.

Według szacunków ministra spraw zagranicznych Pétera Szijjártó, dziennie chroni terytorium Unii Europejskiej przed przedostaniem się dziesiątków tysięcy imigrantów. Szijjártó zaznacza, że intencją węgierskiego rządu przy budowie muru było przede wszystkim zabezpieczenie swoich granic, ale też wywiązanie się Węgier z obowiązków w ramach funkcjonowania w strefie Schengen.

Szijjártó wskazuje, że Grecja na walkę z nielegalną imigracją z UE otrzymała 1,5 mld euro, Włochy 740 mln, zaś Bułgaria 260 mln euro. W jego opinii również Węgry są krajem leżącym na pierwszej linii. Koszt budowy płotu zbudowanego przez węgierski rząd szacuje się na ponad 800 mln euro.

Łukasz Religa