Czy za sprawą Orbana UE zmieniła kurs w sprawie uchodźców?

W zaprezentowanym w czwartek raporcie o stanie Unii Europejskiej, przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker mówił, że – Lepiej chronimy granice Europy. W kuluarach mówi się o tym, że jest to zasługa polityki premiera Węgier Victora Orbana.

-Ponad 1700 funkcjonariuszy nowej Europejskiej Straży Granicznej i Przybrzeżnej pomaga teraz 100 tys. patrolom krajowym straży granicznych w miejscach takich jak Grecja, Włochy, Bułgaria i Hiszpania. Mamy wspólne granice, lecz państwa członkowskie, które są na pierwszej linii, nie mogą pozostać same, w ich ochronie. Wspólne granice i wspólna ochrona granic muszą iść ze sobą w parze – mówił Jean-Claude Juncker.

Można zatem w tych słowach dostrzec odejście od polityki ,,otwartych granic”. Głośno nikt tego nie chce powiedzieć, ale w kuluarach mówi się, że w polityce Komisji Europejskiej coraz bardziej widoczna jest narracja Victora Orbana. Rząd Węgier podejmując decyzję o budowie płotu granicznego, jako pierwszy postawił na uszczelnienie granic zewnętrznych UE, co spotykało się wówczas z dość dużą krytyką zwolenników polityki ,,otwartych granic”.

Łukasz Religa

Fot: © European Union 2017 – Source : EP.