Zwiedzając Budapeszt odnosimy wrażenie pobytu w kilku europejskich stolicach jednocześnie

Budapeszt to jedna z najważniejszych metropolii Europy Środkowej o zasięgu globalnym. Kraj naszych „bratanków” jest dosłownie zdominowany przez to miasto. Stanowi wielki ośrodek kulturalny, turystyczny oraz uzdrowiskowy. Pod względem urbanistycznym swój obecny kształt przybrał w połowie XX wieku, gdy przyłączono do niego okoliczne miejscowości.

Architektura Budapesztu jest pod wieloma względami imponująca. Trudno oprzeć się wrażeniu, że miasto fragmentami przypomina nasze polskie tworząc historie przebrzmiałego piękna. Z jednej strony kamienice z bogatymi detalami architektonicznymi proszące się o renowację, z drugiej perełki o imponującej bryle jak Dworzec Zachodni. Przeplatające się ze sobą style jak neorenesansowa Węgierska Opera Państwowa wzorowana na Operze Wiedeńskiej czy neoklasycystyczne Węgierskie Muzeum Narodowe wzbudzają ogromne zainteresowanie pasjonatów sztuki, rzemiosła i literatury. Gotycki kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, przez miejscowych zwany kościołem św. Macieja czy neoromańska Baszta Rybacka to ikony na Budapesztańskiej mapie miasta. Pod względem turystycznym dużą atrakcję stanowią także mosty jak Most Łańcuchowy, Most Małgorzaty czy bardziej rozpoznawalny dla obcokrajowców most Elżbiety. Miasto słynie także ze swoich walorów uzdrowiskowych, w którym znajdują sie ciepłe źródła lecznicze i jedne z największych łaźni w Europie. Całokształtu niezwykłości dopełniają monumentalne kamienice, bulwary, deptaki i parki oraz druga co do długości w Europie rzeka Dunaj tworząc malownicze panoramy miasta.

 

Fot: Lohen11 na licencji CC BY-SA 3.0

Nie brakuje także polskich akcentów jak pomnik obrońców Przemyśla, w obronie którego śmierć poniosło wielu żołnierzy węgierskich czy pomnik Józefa Bema. Skoro o pomnikach mowa warto odnotować, że stolica Węgier znana jest także z pomników lwów, różnej wielkości w odmiennych stylach.

Budapeszt słynie z doskonałej komunikacji miejskiej. To właśnie tutaj powstała, najstarsza w tej części Europy bo otwarta w 1896r., druga na świece linia metra, która należy do Światowego Dziedzictwa Kultury. Stolica Węgier jest największym i zarazem centralnym punktem krajowej sieci kolejowej.

Pomimo przeważającej ilości historycznych budowli, władze węgierskiej stolicy również stawiają na dynamiczny wizerunek. Przykładem są pojawiające się obiekty uwzględniające współczesne tendencje architektoniczne, zaprojektowane przez architektów światowej sławy jak choćby budynek Centrali Grupy ING autorstwa Ericka von Egeraata.

Nie sposób wymienić i opisać piękno węgierskiej stolicy z uwzględnieniem historycznej aury w kilku zdaniach. Nie tylko ludzie tworzą klimat miasta, w tym przypadku także architektura ma tu dużo do powiedzenia. Zwiedzając węgierską stolicę można odnieść wrażenie pobytu w kilku pięknych stolicach Europy jednocześnie. Bliźniacze kamienice, bogata ornamentyka oraz różnorodność stylów pozwala przenieść się oczyma wyobraźni do Pragi czy Wiednia. Budapeszt to wspaniała mieszanka emocji.

Kto miał okazję podróżować i zwiedzać Budapeszt doświadczył najzdrowszego uzależnienia – uzależnienia od podróżowania. Lubię taki Budapeszt!

 

Pracownia Reżyserii Architektury Archigeum

architekt Przemysław Gawęda

architekt Marcin Sajdak

 

 

Na zdjęciu Węgierskie Muzeum Narodowe