Pokaz filmu Węgierski Korytarz w Bydgoszczy

W najbliższy piątek (1 września) rozpoczną się Dni Węgierskie organizowane przez Stowarzyszenie Dwie Korony i parafię Najświętszego Serca Pana Jezusa. Będzie to okazja do obejrzenia polskiej wersji filmu Węgierski Korytarz: Warszawa 1944.

Data 1 września do polskiego kalendarza wpisała się szczególnie. II wojna światowa to był okres dość trudny dla tysiącletniej przyjaźni polsko-węgierskiej. Oba narody bowiem walczyły w przeciwnych sobie obozach. Węgrzy formalnie wojny Polsce nigdy nie wypowiedziały, odmówiły Hitlerowi użyczenia swojego terytorium do agresji na nasz kraj, pozwalali również na funkcjonowanie w Budapeszcie polskiego wywiadu. Po wybuchu Powstania Warszawskiego węgierscy żołnierze stacjonowali dość blisko polskiej stolicy. Tamtemu okresowi poświęcona jest akcja filmu dokumentalnego Węgierski Korytarz.

 

Występują w nim osoby, które były naocznymi świadkami tamtych zdarzeń. Węgrzy nie tylko nie podjęli z Polakami walki, ale na wiele sposób wspierali Armię Krajową, chociażby szmuglując dla niej uzbrojenie. Te było zaś niezwykle cenne, po tym gdy powstańców bez broni pozostawili alianci z zachodu Europy.

 

Film będzie można obejrzeć w sali parafialnej od godziny 20:15 (Plac Piastowski 5). Wcześniej – od godziny 19:15 odprawiona zostanie Msza Święta w tradycyjnym rycie rzymskim w intencji Ojczyzn i Narodów Polski i Węgier.

 

Będzie to III edycja Dni Węgierskich w Bydgoszczy.