Piękny zamek w Sümeg

Węgier József Roderman jest autorem filmów wykonanych za pomocą droga, które przedstawiają z lotu ptaka piękno jego kraju. Poniżej prezentujemy Państwu jego pracę, która przedstawia zlokalizowany na Wzgórzu Zamkowym Zamek Sümeg (oryg. Sümegi Vár).

Zamek Sümeg jest jednym z najpiękniejszych zachowanych na Węgrzech tego typu fortyfikacji. Mieści się on niedaleko Balatonu i jest najlepiej odrestaurowanym zamkiem w tej części kraju.

Zamek zbudowano w XIII wieku, nie określono dokładnie w jakich latach. Decyzję o budowie zamku podjął król Węgier i Chorwacji Bela IV, z dynastii Arpadów, w czasie inwazji mognolskiej na Europę. Zamek był rozbudowywany do XVI wieku. Związane było to było przede wszystkim zagrożeniem tureckim.

Sümegi Vár był wielokrotnie oblegany i dochodziło również nim do pożarów. W ogniu stanął w 1713 roku podczas powstania Rakoczego, gdy został podpalony przez wojska austriackie.

Od 1989 roku znajduje się on w rękach prywatnych i wykorzystywany jest jako atrakcja turystyczna miasta Sümeg, w powiecie Veszprem.

Łukasz Religa

Fot: YouTube