Na wakacje może nad Balaton?

Niezależnie od tego, czy masz cichy i spokojny czas w życiu, czy Twój kalendarz jest pełen rzeczy do zrobienia i zobaczenia, Jezioro Balaton jest po to, żeby Cię usatysfakcjonować i odpowiedzieć na każdą Twoją potrzebę. Spokojne wody, świeże wina, piasek i surfing, żeglowanie, koncerty, kluby, siatkówka plażowa, jazda na rowerze, eleganckie zamki oraz śpiące wioski, piękne krajobrazy i nieziemsko czyste powietrze. Jezioro Balaton oferuje właśnie to wszystko.

Najważniejsze atrakcje na północnym brzegu jeziora Balaton to romantyczne spacery wzdłuż urokliwych uliczek Balatonfüred z urokiem XIX w., rozwinięta turystyka oraz wspinaczka na szczyt Tihany, skąd można zobaczyć zapierający dech w piersiach widok na jezioro otaczając się zapachem lawendy. Kolejnym zjawiskiem, które kryje w sobie to miejsce to gejzery, które zaledwie kilka milionów lat temu rozpylały gorącą wodę na półwyspie Tihany. Wystarczy tylko krótka przejażdżka stąd na zachód, pomiędzy Balatonudvari i Örvényes, żeby znaleźć jeden z najbardziej spektakularnych pól golfowych Węgier: Royal Balaton Golf & Yacht Club.

Dalej na zachód, jadąc wzdłuż brzegu, odnajdziesz wulkaniczne zbocza, które są idealnym miejscem do odświeżenia się białym winem. Ponadto Badacsony jest idealne do uprawiania turystyki pieszej. Jednak miejscowy mit sprawił, że bardziej atrakcyjne jest uprawianie tego sportu we dwoje. Legenda głosi, że jeśli ty i twój ukochany siedzicie na Rose Stone plecami do jeziora (bo oczywistym jest, że trudno odwrócić się od widoku) to będziesz żonaty w ciągu najbliższego roku. Czyż ta okazja nie zasługuje na toast w tym miejscu? Dlatego musisz zapoznać się z wieloma piwnicami z wspaniałymi winami oraz potrawami i zostać tak długo, dopóki nie odnajdziesz swojego ulubionego. Za bazaltową górą Badacsony można znaleźć dolinę bajkową zwaną Kotliną Káli. Odwiedź urocze, ciche wioski i przejdź do wód mineralnych w Kékkút, źródła wody Theodora Quelle.
Na zachodnim szczycie jeziora znajdziesz nie tylko źródło zdrowia w największym naturalnym leczniczym jeziorze termalnym na świecie w Hévíz, ale także jedno z trzech największych barokowych pałaców w kraju, Pałac Festetics w Keszthely . Jeśli lubisz wielkie kontrasty, po wspaniałości i elegancji pałacu, nie zapomnij o malowniczej dżungli, Małym Balatonu. To raj dla zagrożonych roślin i ptaków, w którym obserwatorzy naliczyli 250 gatunków, z których 100 zagnieździło się w tamtym miejscu i 27 jest chronionych. Południowe brzegi jeziora Balaton z całą pewnością Cię zauroczą. Małe miasteczka oczarują, a ich charakter, żywe tradycje, sztuka rzemiosła, uzdrowiska i winiarnie sprawią, że będziesz chciał powrócić. Wspaniałe hotele zamkowe i największe plantacje orzechów włoskich w Europie przyczynią się do najlepszych wspomnień. Jednak podróż do Balatonu nie będzie kompletna, jeśli nie odwiedzisz stolicy imprez w okolicy Siófok. Po wyczerpaniu z powodu ćwiczeń wakeboardingów na jedwabistej, gładkiej wodzie w ciągu dnia, koniecznie musisz odwiedzić i rozerwać się w tym małym miasteczku przystosowanym do wszystkich potrzeb najbardziej wymagających imprezowiczów z kompleksami klubowymi i barami przy plaży, gdzie taniec na stołach jest normą, a wszystko inne dzieje się w między czasie.

Agata Szewczykowska

 

Na podstawie materiału opracowanego przez węgierską agencje turystyczną Hungary Tourism

Fot: CC BY 2.0 by Landscape in Hungary

Z racji tego, że sezon wakacyjny w pełni, będziemy chcieli pokazać nieco walorów turystycznych Węgier.