Węgry zawarły umowę z Gazpromem

Węgierski Minister Spraw Zagranicznych i Handlu, przebywający aktualnie w Moskwie, zawarł umowę z prezesem Gazpromu o nowym gazociągu prowadzącym na Węgry. Szijjarto ocenia powstanie nowego szlaku transportowego gazu na koniec 2019 roku.

Jak uważa Minister, problem bezpieczeństwa energetycznego stanowi nadal duże wyzwanie dla Europy Środkowej. Szijjarto dodał, że mimo wszelkiego rodzaju hipokryzji komunikacyjnych, europejskie zapotrzebowanie na rosyjski gaz rośnie dramatycznie.

Zdaniem Ministra, najbardziej realistycznym scenariuszem połączenia z południowym korytarzem gazowym, jest współpraca z rosyjską firmą energetyczną, która rozpoczeła budowę Gazociągu Tureckiego.

Minister Szijjarto wyjaśnił, że Bułgaria i Serbia podpisały już wymagane porozumienia, dzięki którym Serbia mogłaby do 2019 roku uruchomić gazociąg na Węgry.

Szijjarto podkreślił, że połączenie z południowym korytarzem gazowym i możliwość kupna gazu z południa jest „kwestią bezpieczeństwa narodowego dla Węgier” i w interesie państwa leży urzeczywistnienie nowego rurociągu. Ta sytuacja, według węgierskiego Ministra, znacząco poprawi bezpieczeństwo energetyczne kraju. Jak dodał, jest to również wielka okazja gospodarcza dla Węgier.

Dzisiaj podjęliśmy wielki krok w odniesieniu do bezpieczeństwa energetycznego, bezpieczeństwa narodowego i gospodarki” zaznaczył węgierski Minister Spraw Zagranicznych i Handlu.

zdj: Arpad Szabo

Magdalena Chudy