Węgry solidarne z Polską

W związku z kryzysem politycznym w Polsce pojawiły się głosy w Brukseli o możliwości zastosowania wobec naszego kraju artykułu 7, pozwalającego nałożyć sankcję. Taką zapowiedź złożył komisarz Frans Timmermans. Szef węgierskiego MSZ Peter Szijjarto zapowiedział solidarną postawę wobec Polski.

Sytuacją w Polsce Komisja Europejska ma się zająć w przyszłym tygodniu. Żeby móc zastosować wobec danego kraju artykuł 7 konieczna będzie jednomyślność pozostałych państw Unii Europejskiej. Minister Peter Szijarto zadeklarował jednoznacznie, że poparcia Węgier dla działań przeciwko Polsce nie będzie:

Stoimy u boku Polski i wzywamy Komisję Europejską, by nie przekraczała swoich pełnomocnictw i nie próbowała działać jako ciało polityczne, bo w Unii Europejskiej ciałem politycznym jest Rada Europejska, czyli ciało składające się z szefów państw i rządów unijnych państw członkowskich, nie zaś Komisja Europejska

Zdaniem Szijarto Komisja Europejska uwzięła się na grupę państw z Europy Środkowej, które mówią publicznie o realnych problemach z którymi boryka się obecnie Unia Europejska.

Łukasz Religa