Węgiersko-rosyjska współpraca gospodarcza odnosi sukces – mówi Szijjarto

Zdaniem węgierskiego Ministra Spraw Zagranicznych i Handlu, rząd Węgier podjął słuszną decyzję opierając na zdrowym rozsądku i wzajemnym szacunku swoją politykę wobec Rosji.

Węgierska delegacja z Szijjarto na czele, która przybyła do Moskwy, podpisała umowę na zakup dla węgierskiej huty Dunaferr nowoczesnych maszyn z rosyjskiej firmy. Zdaniem Szijjarto, zwiększy to produkcję w Dunaffer a co za tym idzie, stworzy więcej miejsc pracy.

Węgry podpisały również z Rosją umowę na budowę przez węgierską firmę centrum sportowo-rekreacyjnego w Czelabińsku.

Można po raz kolejny powiedzieć, że węgiersko-rosyjskie stosunki gospodarcze i stosunki handlowe odnoszą sukces”- powiedział węgierski Minister Spraw Zagranicznych i Handlu.

Po latach strat spowodowanych sankcjami gospodarczymi nałożonymi na Rosję, od stycznia 2017 toku, dwustronny obrót handlowy wzrósł w ciągu czterech miesięcy o 30 procent. W tym okresie, węgierski eksport do Rosji podskoczył o 24 procent.

Szijjarto zapewnia, że dwustronny rozwój więzi gospodarczych wpłynie na zwiększenie zatrudnienia na Węgrzech.

Jak podał Peter Szijjarto, eksport produktów farmaceutycznych wzrósł o 40 procent a firma węgierskiego producenta leków, Gedeona Richtera, stałą się jedną z dziesięciu największych firm farmaceutycznych w Rosji.

Innym sektorem, w którym zwiększył się eksport do Rosji jest pszenica a jej sprzedaż wzrosła o 88%, zadeklarował Minister Spraw Zagranicznych i Handlu.

Jeśli chodzi o inwestycje węgierskiej grupy naftowej MOL w Rosji, Szijjarto oznajmił, że osiągnęły one 1,3 miliarda USD.

Minister odniósł się również do sektora turystycznego, zauważając, że liczba rosyjskich turystów odwiedzających Węgry wzrosła o 39 procent. Liczy on na dalszy wzrost liczby turystów po wznowieniu w sierpniu bezpośrednich lotów między Budapesztem a Petersburgiem.

O rozmowie Szijjarto z rosyjskim Ministrem Spraw Zagranicznych piszemy tutaj: Szijjarto: Węgry mają swój interes w uregulowaniu stosunków USA-Rosja

źródło: dailynewshungary

zdj: MSZ Federacji Rosyjskiej

Magdalena Chudy