Szeged upamiętnia zwycięstwo z wojskami tureckimi

Szeged znów upamiętnia chwalebne zwycięstwo wojsk węgierskich w Nándorfehérvár – dzisiejszym Belgradzie

3 lata po upadku Konstantynopola turecka armia ruszyła na Belgrad, znany jako „brama Węgier”, która otwierała drogę muzułmanom do podboju chrześcijańskiego świata. Na pomoc oblężonemu miastu ruszyła węgierska armia z Jánosem Hunyadi’m na czele. Do armii dołączyli się chrześcijańscy ochotnicy m.in. z Polski. 22 lipca 1456roku wojska sułtana Mehmeda II poniosły sromotną klęskę w walce z chrześcijańską armia pod dowództwem Jánosa Hunyadi’ego.

Dla upamiętnienia tego zwycięstwa każdego dnia w południe biją katolickie dzwony. W 2011roku węgierski parlament ustanowił 22 lipca dniem pamięci zwycięstwa w Nándorfehérvár. Od 2006 roku organizowane są coroczne obchody tego wydarzenia.

W tym roku Szeged prezentuje wiele programów upamiętniających ten chwalebny dzień zwycięstwa, takich jak pokazy wojenne i taneczne, demonstracje strojów i broni, koncerty, zabawy dla dzieci.

Szeged, leżący na południu Węgier, ma akurat bezpośredni związek z wydarzeniami z 1456roku. Otóż dołączający do Jánosa Hunyadi’ego krzyżowcy, na czele ze św. Janem Kapistranem, zatrzymali się w klasztorze franciszkanów w tej węgierskiej miejscowości.

Magdalena Chudy

zdj: facebook