Prezydent Egiptu w Budapeszcie

Z wizytą w Budapeszcie gościł prezydent Egiptu, Abd al-Fattah as-Sisi. Przyjął go dzisiaj węgierski premier.

Jak wiadomo, Egipt jest częstym celem ataków ISIS. W kwietniu bieżącego roku, w Egipcie wprowadzono na trzy miesiące stan wyjątkowy, ze względu na zamachy terrorystyczne.

„Stabilny Egipt pod względem wojskowym, ekonomicznym i bezpieczeństwa jest głównym interesem Węgier” powiedział Viktor Orban po rozmowie z Fattahem as-Sisi. Zdaniem węgierskiego szefa rządu, Egipt jest bliski Węgrom nie tylko pod względem geograficznym ale także politycznym.

Jak twierdzi premier, egipska polityka nie tylko odgrywa kluczową role w swoim regionie ale także wpływa na życie Europy. Orban widzi w udanej walce Egiptu z terroryzmem warunek pokoju i bezpieczeństwa na naszym kontynencie. „Traktujemy Egipt jako kraj poświęcony zachowaniu stabilności, która broni Europy i Węgier” – mówi węgierski premier . Jak tłumaczy, to jest powodem dla którego sukces tego kraju jest również sprawą Węgier.

„ Egipcjanie są świadomi potrzeby stabilności i są gotowi zapłacić za nią cenę”- powiedział Fattah as-Sisi. „Ludność Egiptu jest gotowa by walczyć z terroryzmem” -dodał. Jak uważa egipski prezydent, nie ma potrzeby dziękować Egiptowi za obronę chrześcijan, ponieważ dla kraju nie ma różnicy wyznanie danej społeczności- chrześcijanie są częścią narodu a państwo ponosi odpowiedzialność za nie.

Zdj: Orbán Viktor / fb

źródło: dailynewshungary

Magdalena Chudy