Następny szczyt V4 odbędzię się w Izraelu? Benjamin Netanjahu na spotkaniu Grupy Wyszehradzkiej:

Na dzisiejszym spotkaniu szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej, w Budapeszcie, udział wziął premier Izraela, Benjamin Netanjahu. Jest to drugi szczyt V4, w którym bierze udział przedstawiciel państwa z Bliskiego Wschodu. O pierwszej takiej wizycie pisaliśmy tutaj:Na szczyt V4 w Budapeszcie zaproszony został prezydent Egiptu

Rozmowy omawianie na szczycie Grupy Wyszehradzkiej dotyczyły m.in. wspólnej pomocy dla Włoch w związku z kryzysem migracyjnym, delegowanych pracowników, nierównej jakości produktów spożywczych w UE oraz zacieśniania więzi z Izraelem.

V4 obejmuje wspólne stanowisko wobec zmian w unijnych przepisach o pracownikach delegowanych, które ich zdaniem mogą uderzyć w firmy Europy Środkowo-Wschodniej. Komisja Europejska zaproponowała aby osoby wysyłane do pracy za granicą otrzymywały takie samo wynagrodzenie jak lokalni pracownicy. Do negocjacji w tej sprawie został w imieniu Grupy upoważniony Viktor Orban.

„Zależy nam na tym aby polityka dotycząca delegowanych pracowników, opierała się na kompromisie, który nie zamknie rynku dla naszych firm” mówiła polska premier. Jak stwierdziła Szydło, nadmierne obciążenia biurokratyczne czy protekcjonizm będą utrudniały rozwój firm.

Słowacki premier, Robert Fico, został oddelegowany do rozmów z Junckerem w sprawie gorszej jakości produktów spożywczych rozprowadzanych do naszego regionu przez zachodnie firmy. Jak mówił na spotkaniu Fico- „Obywatele w naszych krajach odnoszą wrażenie, że są obywatelami drugiej kategorii”.

Grupa Wyszehradzka wysłała list do premiera Włoch, w którym zapewniają swoje wsparcie dla niego, w walce z kryzysem migracyjnym.

Po spotkaniu w gronie premierów państw V4, do rozmów dołączył Netanjahu. Premier Izraela swój udział w spotkaniu z liderami V4 uznał za wielki zaszczyt, jako że żaden wcześniejszy premier tego kraju nie został zaproszony na rozmowy w gronie Grupy Wyszehradzkiej.

Netanjahu zaprosił premierów do zorganizowania następnego szczytu w Izraelu. Jak stwierdził, jego państwo jest ‚bastionem’ europejskich wartości na Bliskim Wschodzie.

Z jego też inicjatywy zostanie utworzona wspólna grupa robocza ds. zwalczania terroryzmu. Wyszehrad podziela stanowisko Izraela jeśli chodzi o znaczenie ochrony granic. Premier Węgier dodał, że zostanie również utworzona grupa mające na celu przyśpieszenie współpracy technologicznej.

Netanjahu przebywa na Węgrzech od kilku dni. O jego wizycie piszemy tutaj: Premier Izraela z wizytą na Węgrzech

Magdalena Chudy

zdj: P. Tracz / KPRM