Jak Węgry dbają o swoich rodaków na Zakarpaciu

„Rząd węgierski zawsze zwracał szczególną uwagę na Węgrów na Zakarpaciu oraz ma na uwadze ich interesy” powiedział Mihály Varga, węgierski minister gospodarki, na otwarciu wystawy ‚Turul’ w Péterfalva, w zachodniej Ukrainie.

Na ekspozycji noszącej nazwę ‚Turul’ (ptaka bedącego symbolem narodowym Węgrów) swoje produkty przedstawia około 100 węgierskich firm i przedsiębiorców z Zakarpacia, Węgier lub regionów Basenu Karpackiego. W tym roku odbyła się 4 edycja.

Minister Varga wyraził podziękowania dla organizatorów wystawy – Stowarzyszenia Węgierskich Przedsiębiorców na Zakarpaciu (KMVSZ)- podkreślając dużą rolę, jaką odgrywają w organizacji węgierskiej działalności gospodarczej na tamtych terenach. Minister pochwalił wysiłki Stowarzyszenia pomagające Węgrom pozostanie na ich ojczystych ziemiach. Jego zdaniem KMVSZ przyczynia się do wzmocnienia gospodarczych fundamentów w tamtym regionie.

Mihály Varga zapewnił wszelką pomoc ze strony rządu węgierskiego.

W zeszłym roku za pośrednictwem Zakarpackiego Programu Rozwoju Biznesu ‚Egán Ede’, rząd przekazał węgierskim przedsiębiorstwom z tamtego regionu bezzwrotne dofinansowanie w wysokości 2 mld forintów. Zważając na sukcesy programu, w tym roku rząd przyznał dofinansowanie w wysokości 7,2 miliarda forintów oraz wyznaczył linię kredytową na 20 miliardów forintów na rozwój przedsiębiorczości na Zakarpaciu.

Magdalena Chudy

zdj: kmvsz.org.ua

źródło: hungarytoday