Dobre relacje amerykańsko-rosyjskie w interesie Węgier

W sobotę w Waszyngtonie gościł węgierski minister spraw zagranicznych Péter Szijjártó, który był gościem wpływowego think tanku Heritage Foundation. Swój wykład poświęcił wyzwaniom przed jakimi staje Europa, relacjom węgiersko-amerykańskim oraz geopolitycznemu interesowi swojego kraju.

Péter Szijjártó z dużym uznaniem ocenił działania nowego prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa, który miał wyrazić opinię, iż stosunki dwustronne muszą opierać się na wzajemnym szacunku, zaś silniejsze państwo nie powinna udzielać lekcji drugiemu. W tym wystąpieniu pojawiły się krytyczne nawiązania do polityki poprzednika Baracka Obamy, administracja prezydencka miała próbować ingerować w wewnętrzne sprawy Węgier.

W opinii Pétera Szijjártó w interesie Węgier są dobre relacje Stanów Zjednoczonych z Federacją Rosyjską. Odwołując się do historii wskazywał, iż konflikty pomiędzy wschodem i zachodem bywały bolesne dla krajów Europy środkowo-wschodniej, w tym dla Węgier. Z jego ust wybrzmiały słowa, iż realizacja tego celu nie jest postawą ani prorosyjską, ani proamerykańską, ale po prostu prowęgierską.

Szijjártó wyraził przy tym zainteresowanie zakupem gazu również od Stanów Zjednoczonych, choć jak zauważył sytuacja Polski jest nieco inna z racji dostępu do morza.

Część wystąpienia poświęcona Europie skupiła się głównie wskazaniu pięciu kluczowych wyzwań: zagrożenia terrorystycznego, kryzysu migracyjnego, wojny na Ukrainie, bezpieczeństwa energetycznego i Brexitu.

Łukasz Religa

Fot: kormany.hu