Zdaniem węgierskiego ministra Bruksela będzie chciała przejąć kompetencję państw w zakresie migracji

Szef kancelarii premiera Orbana János Lázár na konferencji prasowej stwierdził, iż w ciągu najbliższych sześciu miesięcy powinniśmy się spodziewać kroków ze strony Unii Europejskiej, które będą miały narzucić przyjmowanie uchodźców przez państwa temu nieprzychylne.

Z informacji podanych przez agencję MTI wynika, że władze Unii Europejskiej dążą do zwiększenia swoich kompetencji w kreowaniu polityki zagranicznej, co osłabi suwerenność państw narodowych w tym zakresie. Problematyka migracyjna ma być przedmiotem specjalnego szczytu UE, który odbyć ma się jeszcze w czerwcu

Lázár zaznacza, że rząd węgierski nie zgodzi się na zastosowanie żadnego mechanizmu relokacji imigrantów Minister dodał przy tym, że Węgry z takim podejściem nie są osamotnione. Podkreślił również, iż ok. 1,7 mln Węgrów w referendum opowiedziało się przeciwko przyjmowaniu uchodźców.

Jeżeli spojrzymy na wypowiedzi premier Beaty Szydło i innych polityków PiS-u, to zauważymy, iż partnerem dla Węgier w opozycji wobec próbie relokacji uchodźców przez Unię Europejską może być Polska.

Łukasz Religa

Fot: : VEHIR.HU na licencji CC BY-SA 3.0