Węgry będą dążyć do zacieśnienia współpracy regionu z Chinami

Z wizytą na Węgrzech gościła wicepremier Chińskiej Republiki Ludowej Liu Yandong, którą podjął premier Victor Orban. Rozmawiano przede wszystkim o planowanym dużym szczycie Europy Środkowo-Wschodniej, który ma się odbyć w Budapeszcie.

Informację o odbytym spotkaniu ujawnił szef biura prasowego premiera Victora Orbana Bertalan Havasi. Wicepremier Chińskiej Republiki Ludowej Liu Yandong miała podkreślać potrzebę wzmocnienia stosunków dwustronnych z Węgrami. Yandong miała również wskazać Węgry jako najważniejszego obecnie partnera Chin w Europie Wschodniej.

Podczas spotkania dyskutowana miała być również tematyka współpracy w formacie 16+1 oraz plany zorganizowania w Budapeszcie szczytu, który miałby wzmocnić współpracę państw Europy Środkowo-Wschodniej z Chinami.

Format współpracy 16+1 funkcjonuje właściwie od 2012 roku i został zaproponowany przez Chiny. Jego celem jest zwiększanie eksportu z państw Europy Środkowo-Wschodniej do Chin. W ramach tego formatu współpracę z Chinami oprócz Węgier prowadzi również Polska. Stąd też planowany w Budapeszcie szczyt zapewne będzie również ważnym wydarzeniem dla naszego kraju.

Łukasz Religa

Fot: Botár Gergely/kormany.hu