Spotkanie Grupy Wyszehradzkiej i państw Beneluksu

Dzisiaj, na Zamku Królewskim w Warszawie, odbyło się spotkanie premierów państw Grupy Wyszehradzkiej i państw Beneluksu. Jak informuje rzecznik rządu Rafał Bochenek, inicjatorem spotkania była Beata Szydło.

Polska premier w wywiadzie dla telewizji internetowej wPolsce.pl., określiła Grupę Wyszehradzką i Beneluks, jako dwie wyraziste grupy, które są silnymi podmiotami w Unii.

Celem spotkania był dialog na tematy związane z przyszłością Unii. „Jeżeli UE i państwa członkowskie nie będą ze sobą rozmawiały, tylko będzie siłą próba narzucania różnych rozwiązań poprzez straszenie, poprzez szantaż i takie najbardziej niskie argumenty jakimi są sprawy finansowe (…), to UE ma przed sobą słabą przyszłość” powiedziała cytowana przez PAP Beata Szydło.

Jak poinformowała polska premier, rozmowy dotyczyły m.in. przyszłości Unii Europejskiej, Brexitu, rynku wewnętrznego, Partnerstwa Wschodniego, relacji z Rosją, polityki obronnej oraz polityki migracyjnej.

Na szczycie nastąpiło podsumowanie polskiego przewodnictwa w V4 i przyjęcie programu węgierskiej prezydencji, która rozpocznie się w lipcu bieżącego roku i potrwa rok.

fot. P. Tracz / KPRM

Beata Szydło wręczyła premierowi Węgier upominek w formie monety, na której widnieje wizerunek Św. Jadwigi. „Viktorze, życzę ci, aby węgierskie przewodnictwo przyczyniło się do jeszcze silniejszego wzmocnienia marki Grupy Wyszehradzkiej w Europie”- takie słowa skierowała do Orbana. Polska premier zapewniła wsparcie węgierskiej prezydenturze w V4.

Viktor Orban wyraził podziękowania dla premierów Grupy Wyszehradzkiej, za pomoc w obronie granicy na południu Węgier. „Mogę powiedzieć, i to bez patosu, po prostu trzymając się faktów, że broniliśmy we czwórkę nie tylko granic Węgier, ale w ogóle południowych granic Unii Europejskiej” powiedział cytowany przez PAP. „I to nas szczególnie, jeszcze bardziej umacnia. Dzisiaj Europa środkowa przedstawia obraz jak kiedyś było w Rzymie, dawno temu. Tu jest siła, wola walki, wspólne cele. I my jesteśmy krajami, które są zdolne do działania” – takich słów użył w odniesieniu do działań Grupy Wyszehradzkiej.

W ubiegły czwartek, szef kancelarii Orbana, Janos Lazar poinformował na jakich tematach skupi się rząd węgierski podczas swojej prezydencji w V4. Jednym z zagadnień będzie przegląd znaczenia Unii Europejskiej dla Grupy Wyszehradzkiej w nadchodzących latach. Kolejną sprawą będzie rola państw Grupy Wyszehradzkiej jaką mogą odgrywać w kształtowaniu globalnej polityki. Innym tematem jest współpraca regionalna, możliwe projekty infrastrukturalne oraz kwestia jak digitalizacja może przyczynić się do konkurencyjności gospodarczej.

zdjęcie główne:  P. Tracz / KPRM

źródło:  premier.gov.pl

Magdalena Chudy