Polski europoseł oczekuje zapewnienia bezpieczeństwa kierowcom przez Francuzów

We wtorek rano, jak informują francuskie media, w Calais doszło do śmiertelnego wypadku z udziałem zarejestrowanego w Polsce samochodu. Przyczyną zdarzenia była barykada zbudowana na autostradzie przez migrantów, którzy chcieli w ten sposób nielegalnie przedostać się do Wielkiej Brytanii.

Calais  wśród kierowców ciężarówek ma złą opinie. W serwisie YouTube znaleźć można bez problemu nagrania z incydentów z udziałem kierowców z Polski i Węgier. Nielegalni imigranci podstępem wchodzili na naczepy samochodów udających się z ładunkiem na wyspy brytyjskie. W tej sprawie wielokrotnie interweniował w Komisji Europejskiej europoseł Kosma Złotowski. Ostatecznie m.in. dzięki jego działaniom udało się skłonić władze francuskie do likwidacji nielegalnego obozu w Calais.

Okazuje się, że problem jednak ma miejsce nadal – dzisiaj imigranci pochodzący z Erytrei nad ranem zbudowali barykadę na autostradzie A16. Doprowadziła ona do zderzenia się jadących drogą pojazdów – w wyniku zderzenia z tirem samochód Renault Master stanął w ogniu, jego kierowca zginął na miejscu. Pojazd był zarejestrowany w Polsce. Polski konsulat próbuje ustalić tożsamość ofiary tego zdarzenia. Najprawdopodobniej był to Polak.

Francuska policja zatrzymała do tej pory dziewięć osób pochodzących z Erytrei, podejrzewanych o doprowadzenie do wypadku.

-Wydawało się, że władze francuskie problem rozwiązały. Ewidentnie widać, że problem cały czas powraca, w tym wypadku stało się to w dość drastycznym wydaniu, bo mamy wypadek śmiertelny – komentuje dzisiejsze zdarzenie europoseł Kosma Złotowski, który zapowiada dalszą walkę o zapewnienie bezpieczeństwa kierowcom – Oczekuje, że władze francuskie w końcu zaprowadzą bezpieczeństwo dla kierowców.

 

MEP Kosma Złotowski / © European Union 2017 – Source : EP.

 

Nagranie z miejsca tragedii autorstwa jednego z polskich kierowców:

(źródło: YouTube/Ryszard Bubak}

Łukasz Religa

 

Nagrany przez węgierskiego kierowcę atak imigrantów z 2015 roku:

(źródło: YouTube/Zoltán Cservenák)