Pielgrzymka do Csíksomlyó symbolem jedności ponad granicami narodu węgierskiego

Sanktuarium Maryjne w Csíksomlyó, które aktualnie znajduję się na terenach Rumunii, od 450lat gromadzi tłumy wierzących Węgrów.

Tutejszy Kult Matki Bożej sięga roku 1567, kiedy to protestancki władca siedmiogrodzki, Jan Zygmunt Zapolya, chciał siłą zmusić Seklerów do odrzucenia katolicyzmu na rzecz unitarianizmu. Seklerzy, chcąc zostać przy swej świętej wierze katolickiej, stawili opór władcy. Bitwa miała miejsce na pobliskim polu, w wigilię Zesłania Ducha Świętego, a broniący wiary odnieśli zwycięstwo. Seklerzy dopatrywali się w tym pomocy Najświętszej Maryi Panny a dziękczynienie przybrało postać pielgrzymki do Csíksomlyó, w każdą wigilię Pięćdziesiątnicy.

Rumunia po traktacie w Trianon,na mocy którego Węgry straciły 2/3 terytorium swojego państwa, zyskała tereny Siedmiogródu, zamieszkałe w większości przez Seklerów. Od 1920 roku pielgrzymki nabrały wymiaru demonstracji jedności narodu węgierskiego, z zamieszkałymi poza granicami kraju Seklerami.

W tym roku wigilia Zesłania Ducha Świętego przypadła na dzień 3czerwca. W uroczystościach wzieli udział czołowi politycy m.in. prezydent Janos Ader, prezes opozycyjnej partii Jobbik, Gabora Vona.

Kadr z DunaTV / YouTube

 

źródło: facebook / Vona Gabor

 

W Csíksomlyó nie brakuje również elementu polskiego- w sanktuarium znajduję się kopia obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, która została przekazana świątyni, w imieniu ojców paulinów z Jasnej Góry, w 2012roku.

zdjęcia: fb / Vona Gabor

Magdalena Chudy