Most Wolności powraca w swej nietypowej odsłonie

Most Wolności (Szabadság hid) w Budapeszcie, przez swoją świetną lokalizację, jest stałym punktem odwiedzin turystów. Położony u stóp Wzgórza Gellerta- z którego jest piękna panorama na miasto,szczególnie nocą- zaprowadzi nas do Wielkiej Hali Targowej,w której możemy zaopatrzyć się w dobry tokaj tudzież palinkę, przy okazji smakując langosza. Sam widok z mostu jest urokliwy.

W zeszłe wakacje budapeszteński Most Wolności cieszył się dużym zainteresowaniem zarówno wśród turystów jak i mieszkańców. Przez wstrzymanie ruchu pojazdów, ze względu na remont linii tramwajowych, most od 16 czerwca do 28 sierpnia otwarty był tylko dla pieszych. Tym samym stał się popularnym miejscem spotkań. Pikniki, koncerty czy grupowe aktywności fizyczne, to były tylko jedne z licznych form spędzania czasu na moście. Wydarzenia na facebook’u, informujące o okolicznościowych imprezach, pomagały zgromadzić tłumy ludzi na moście. Ta sytuacja pokazała władzom miasta,że mieszkańcy potrzebują dodatkowej przestrzeni publicznej, w której mogą swobodnie spotkać się ze znajomymi.

Niestandardowa atrakcja, decyzją prezydenta miasta, wróci w tym roku na dwa weekendy w czerwcu( 17-18 i 24-25) oraz na dwa weekendy w sierpniu(5-6 i 12-13). Rada Miasta Budapesztu ustaliła zasady przedsięwzięcia: zabroniony jest handel oraz wspinanie się do posągu Turula. Nie przestrzeganie reguł skutkuje odwołaniem wszystkich ustalonych weekendów.

Źródło: Daily News Hungary.

Magdalena Chudy