Miklós Horthy zrehabilitowany

W uroczystościach otwarcia odrestaurowanego domu Kuno Klesberga, ministra edukacji za rządów Horthy’ego, wziął udział premier Węgier. Viktor Orban docenił działalność nie tylko Klesberga ale również Miklósa Horthy’ego i premiera Istvana Bethlena.

„Druga i trzecia dekada XX wieku stanowiły poważną próbę w historii Węgier. Mamy kilku wyjątkowych mężów stanu, którymi możemy podziękować za to, że nie zostaliśmy pogrzebani przez historię pod ogromnym ciężarem: przegranej I wojny światowej, 133 dniach Czerwonego Terroru, Traktatu z Trianon. Nie zmiażdżyło nas to pod stopami historii. Jest to zasługa garstki wyjątkowych polityków- regenta Miklosa Horthy’ego, premiera Istvana Bethlena oraz ministra Klebelsberga. Bez regenta nie byłoby premiera a bez premiera nie ma żadnego ministra. Ten fakt nie może być podważany, bez względu na smutny udział Węgier w II wojnie światowej.” – mówił podczas ceremonii.

Dzień po przemówieniu Orbana, szef kancelarii premiera nazwał Horthy’ego „wielkim węgierskim patriotą”. A jeszcze w 2015roku Fidesz nie popierał planu postawienia pomnika Horthy’emu, tłumacząc, że rząd nie może gloryfikować człowieka, który współpracował z okupantami. Kim był ten ‚kontrowersyjny’ regent Królestwa Węgier?

Miklós Horthy podczas I wojny światowej dowodził flotą Austro-Węgierską. Po upadku rządu Habsburgów, socjaliści przejęli władzę w kraju. Horthy zorganizował przeciwko nim przewrót i odrestaurował monarchię. 1 marca 1920roku Zgromadzenie Narodowe wybrało go na regenta Królestwa Węgier. Za cel swojej polityki obrał rewizję ziem, utraconych na mocy Traktatu z Trianon. Wsparcie III Rzeszy w węgierskich roszczeniach terytorialnych doprowadziły do sojuszu podczas II wojny światowej. ( Należy dodać, że do 1941roku Węgry starały się być neutralne a pod koniec wojny Horthy planował zerwać sojusz z III Rzeszą. O Horthy’m i jego stosunku do Polski piszemy tutaj http://magyar24.pl/2017/06/miklos-horthy-polski-przyjaciel-w-trudnych-czasach/:).

Jak wiadomo za rok na Węgrzech odbywać się będą wybory. Visegrad Post widzi w tym możliwy ruch Fideszu na rzecz prawicowej części elektoratu.

Źródło: Visegrad Post

Magdalena Chudy