Kraków i Budapeszt miastami partnerskimi

Fot. Wiesław Majka / krakow.pl

5 czerwca przebywający w Krakowie nadburmistrz Budapesztu István Tarlós podpisał umowę o współpracy partnerskiej z prezydentem Jackiem Majchrowskim. Współpraca będzie odbywać się na zasadzie miast bliźniaczych.

Formalna współpraca Budapesztu z Krakowem prowadzona była od 2005 roku na podstawie umowy o współpracy partnerskiej. Teraz postanowiono ją zacieśnić.

W oficjalnym spotkaniu, podczas którego podpisany został nowy dokument, wzięła udział delegacja Budapesztu towarzysząca nadburmistrzowi Tarlósowi: naczelnik Wydział Kultury, Turystyki, Sportu, Edukacji i Spraw Społecznych Melinda Nagyné Varga i naczelnik Biura Stosunków Międzynarodowych Adrienne Magyar. Obecna będzie również konsul generalna Węgier w Krakowie Adrienne Körmendy.

Historycznie współpraca obu miast miała miejsce już nawet VII wieku, więc możemy mówić o wielowiekowych relacjach wzajemnych.

Doskonałą okazją do podpisania nowego dokumentu stała się inauguracja wystawy „Na wspólnej drodze. Budapeszt i Kraków w średniowieczu”. Wystawa ta powstała w wyniku współpracy Muzeum Historycznego Miasta Krakowa i Muzeum Historii Budapesztu.

Jako pierwsi mieli okazję oglądać ją mieszkańcy Budapesztu. Oficjalne otwarcie wystawy odbyło się 18 marca 2016 r. i było jednym z elementów obchodów Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. W uroczystościach udział wzięli nie tylko prezydenci obu miast, ale również prezydenci Polski i Węgier – Andrzej Duda i János Áder.

Na podstawie notki ze strony krakow.pl