Już wkrótce ruszają europejskie puchary

W poniedziałek 19 czerwca rozlosowano pary I rundy eliminacji Ligi Mistrzów i Ligi Europy. Do europejskich pucharów przystąpią cztery węgierskie kluby – Honvéd Budapeszt, Vasas Budapeszt, Ferencváros Budapeszt oraz Videoton Székesfehérvár.

Mistrz Węgier Honvéd Budapeszt drogę do fazy grupowej Ligi Mistrzów rozpocznie od drugiej fazy eliminacyjnej, w której zmierzy się z izraelskim Hapoel Beer Szewa. Pierwszy mecz w Izraelu zostanie rozegrany w dniach 11-12 lipca, rewanż zaś 18-19 lipca już w Budapeszcie.

Honvéd Budapeszt może się poszczycić dość długą historią występów w europejskich pucharach, w tym dwukrotną grą w ćwierćfinałach – w sezonie 1965-1966 UEFA Cup Winners, w którym Węgrzy przegrali z ze słynnym brytyjskim Liverpoolem oraz w sezonie 1978-1979, gdy musieli w UEFA CUP uznać wyższość MSV Dusisburgu. W sezonie 1973-1974 w III rundzie UEFA CUP Węgrzy zmierzyli się z Ruchem Chorzów – w dwumeczu lepszy stosunek uzyskał polski klub 5:2.

Od tej samej rundy drogę do fazy grupowej Ligi Mistrzów rozpocznie Legia Warszawa., której rywalem będzie fiński IFK Mariehamn.

Liga Europy

Od I rundy eliminacji do Ligi Europy grę rozpoczną trzy węgierskie kluby. Wicemistrz Videoton Székesfehérvár zmierzy się z maltańskim FC Balzan; finalista Pucharu Węgier Vasas Budapeszt z izraelskim Beitarem Jerozolima, zaś Ferencváros Budapeszt z FK Jelgava. Pierwszy mecz I rundy eliminacyjnej rozegrany zostanie 29 czerwca, rewanż 6 lipca.

W tych rozgrywkach zobaczymy również dwa polskie kluby: Jagiellonia Białystok zmierzy się z gruzińskim Dinamo Batumi, zaś Lech Poznań z macedońskim FK Pelister.

Łukasz Religa